Aloe Barbadensis Miller. Nazwa, którą trudno się wymawia, ale którą warto znać.

 

Istnieje około 400 gatunków aloesu. Są to sukulenty rosnące w różnych, suchych rejonach świata. Każdy z nich działa korzystnie na swój sposób, ale tylko jeden od tysiącleci ceniony jest ze względu na swoje magicznie kojące właściwości-Aloe Barbadensis Miller.

Pomimo egzotycznego pochodzenia aloes jest doskonale znany polskiej medycynie ludowej. Nasze prababki nazywały go alojzym, eliasem, olejem i stosowały przeważnie w oparzeniach, ranach i chorobach płuc. Do okładów brano świeże liście, z których ściągano skórkę. Robiono z tych liści również wyciąg alkoholowy, zalecany do doustnego zażywania, szczególnie w suchotach (czyli gruźlicy płuc - choroby, która zbierała straszliwe żniwo w dawnej Polsce)

Zapiski dotyczące tej rośliny znaleźć można już na sumeryjskich tabliczkach glinianych z 2200 roku p.n.e. Kosmetyczne i zdrowotne korzyści aloesu wychwalane były przez starożytne cywilizacje zamieszkujące Egipt, Chiny, Grecję, Rzym, Indie i Arabię. I tak jak owe starożytne cywilizacje, Forever Living ceni kojące, odżywcze właściwości aloesu.

Do medycyny światowej aloes wkroczył wiele wieków temu. Starożytne społeczeństwa Bliskiego i Dalekiego Wschodu obdarzały go magiczną mocą ze względu na jego skuteczność w leczeniu oparzeń, ran, a nawet łuszczycy. Podobno sama piękna Kleopatra była wielką miłośniczką aloesu i twierdziła, że jemu właśnie zawdzięcza swoją słynną urodę. Grecy stosowali tę roślinę na wiele sposobów, a lista dolegliwości, na które pomagał, jest imponująca: do gojenia ran, jako środek ściągający, przy bezsenności, zaburzeniach żołądka, bólach, obstrukcjach, hemoroidach, swędzeniu, bólach głowy, wypadaniu włosów, chorobach dziąseł i jamy ustnej, dolegliwościach nerek, pęcherzach skórnych, do pielęgnacji skóry, do leczenia skaz i oparzeń słonecznych itd.

Legenda głosi, że sam Arystoteles namawiał słynnego wodza starożytności Aleksandra Wielkiego do podboju wyspy Sokroto, aby zapewnić sobie stałe dostawy aloesu na potrzeby rannych żołnierzy. Nawet Ewangelia wg św. Jana wspomina aloes jako część mikstury służącej do namaszczenia ciała Jezusa po jego śmierci.

Po okresie swej olbrzymiej popularności w świecie starożytnych cywilizacji, roślina ta straciła na długie wieki na swym znaczeniu. Wynika to z faktu przeniesienia się centrum rozwoju cywilizacyjnego do strefy klimatu umiarkowanego, czyli do Europy. Tutaj aloes nie miał szans na przeżycie mroźnych zim, a w medycynie stosowano głównie rośliny miejscowe. Jedynym jego użyciem, które nie uległo zapomnieniu, było sporządzanie z jego liści leku przeczyszczającego, tzw. alony. Był to odparowany, zagęszczony i stwardniały sok aloesowy. Ponownie zwrócono uwagę na aloes dopiero w XX wieku.

Wieloletnia praca amerykańskiego inżyniera chemii Rodneya M. Stocktona przyniosła efekt w postaci maści aloesowej, potrafiącej w ciągu 48 godzin zmienić głębokie oparzenia termiczne przez szybką regenerację tkanki w oparzenie drugiego stopnia. I tak rozpoczął się triumfalny powrót aloesu do farmacji i kosmetyki. Badania nad jego właściwościami przeprowadza się w wielu krajach świata.

~ właściwości aloesu ~

Aloes jest rośliną znaną od najdawniejszych czasów. Jego właściwości były wykorzystywane między innymi przez mieszkańców starożytnych Chin, Egiptu oraz Babilonu.

Szczególnie cenną częścią aloesu są jego liście, w których zawartych jest największa ilość substancji śluzowych. Właściwości leczniczych, co ciekawe, nie mają jednak wszystkie gatunki aloesów. Posiada je tylko piętnaście gatunków aloesu. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i przeciwbólowe sok z aloesu stosowany jest przede wszystkim jako środek regulujący trawienie, a także w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy i niewielkich owrzodzeniach jelita grubego. Aloes poprawia ponadto stan błony śluzowej jelit, pobudza wydzielanie soków trawiennych i ma korzystny wpływ na przemianę materii.

 

Najważniejsze właściwości aloesu:

  • wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn,
  • regeneruje układ nerwowy,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • zapobiega osadzaniu się kamieni nerkowych,
  • zapobiega zapaleniom,
  • poprawia krążenie krwi,
  • zwiększa przyswajalność niektórych witamin,
  • energetyzuje cały organizm.

~ aloes i zdrowie ~

Spośród wielu roślin największe zastosowanie w kosmetyce wydaje się mieć właśnie aloes. Roślina ta ma nie tylko działanie ściągające, nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne, ale również doskonale opóźnia wszelkie procesy związane ze starzeniem się skóry.

Kosmetyki z aloesem na sklepowych półkach można odnaleźć właściwie bez większego trudu. Są one przeznaczone do każdego rodzaju cery, po takie preparaty mogą więc sięgać zarówno osoby całkiem młode, jak i kobiety w dojrzałym wieku. Aloes jest nie tylko składnikiem kremów czy toników. Na jego bazie produkowane są również szampony oraz odżywki do włosów, które zapobiegają ich wypadaniu oraz łupieżowi.

Właściwości bakteriobójcze z kolei pozwoliły na stosowanie aloesu jako składnika dezodorantów. Pot bardzo często jest źródłem niezbyt przyjemnego zapachu, a aloes ma za zadanie nie tylko jego eliminację, ale także usuwanie wszelkich pojawiających się w nim bakterii.

Aloes jest także składnikiem balsamów i pomadek do ust, zwłaszcza tych, które są przeznaczone do stosowania zimową porą. Dzięki nim nie musimy zmagać się z popękaną oraz z nieestetycznie wyglądającą skórą na wargach. Kosmetyki z aloesem zmiękczają naskórek, a także przyśpieszają proces gojenia się ran.

~ aloes i zdrowie ~

Aloes poza tym, iż jest rośliną wykorzystywaną w kosmetyce, to ma zastosowanie także w medycynie.

Wewnętrznie aloes jest stosowany przede wszystkim w zaparciach, gdyż roślina ta doskonale pobudza ruchy perystaltyczne jelit.

Ponadto aloes wspomaga również leczenie wrzodów żołądka, łagodzi symptomy związane z schorzeniem nazywanym zespołem jelita drażliwego, a także obniża poziom „złego cholesterolu”.

Aloes stosowany jest także bardzo często jako preparat wspomagający leczenie wielu schorzeń dermatologicznych, takich jak: oparzenia, owrzodzenia, opuchlizna, łuszczyca, trądzik, opryszczka, grzybica.

Aloes często jest także składnikiem past do zębów, głównie tych tworzonych z myślą o zapobieganiu bądź leczeniu paradontozy. Ponadto sok z aloesu może być wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej.

Aloes ma działanie oczyszczające, więc pozwala również na stosunkowo szybkie pozbycie się z organizmu szkodliwych związków oraz toksyn. Z tego względu może być stosowany również przy alergiach, gdyż pozwala na wyeliminowanie trujących substancji bądź ciał obcych, które powodują uczulenie.

~ aloes jako suplement ~

Od niedawna na sklepowych półkach zaczęły się pojawiać napoje aloesowe, które mogą stanowić doskonały suplement diety. Napoje te sporządzane są na bazie miąższu aloesowego, po usunięciu zewnętrznej skóry liścia.

Aloes, jak się okazuje, rzeczywiście może być świetnym środkiem uzupełniającym dietę.

Napoje aloesowe wpływają bardzo korzystnie na działanie całego organizmu: wspomagając funkcjonowanie układu odpornościowego, poprawiając trawienie czy opóźniając procesy starzenia się tkanek.

Preparaty te polecane są przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, chociaż oczywiście nie tylko. Po napoje tworzone na bazie aloesu mogą też sięgnąć osoby starsze, które chcą uniknąć poważnych schorzeń cywilizacyjnych.

Codzienne spożywanie miąższu aloesowego sprawia, że nasz organizm zostaje wzbogacony w najcenniejsze substancje odżywcze. Białko w formie aminokwasów wspomaga pracę układu nerwowego, natomiast kompleksy witamin stymulują procesy metaboliczne substancji energetycznych w naszym organizmie.

Aloes zawiera w swoim składzie również trudno rozpuszczalne składniki włókniste, które wraz z kwasami organicznymi regulują procesy trawienne, poprawiając jednocześnie perystaltykę jelit.

~ odchudzanie aloesem ~

W poszukiwaniu skutecznych preparatów do walki ze zbędnymi kilogramami, coraz większa liczba osób decyduje się na sięgnięcie po środki tworzone na bazie aloesu. Jak się okazuje, aloes poza właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi, ma także właściwości odchudzające.

Preparaty opracowywane na bazie aloesu są coraz częściej polecane osobom marzącym o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Oczywiście nie jest prawdą to, że sięgając po takie specyfiki, można jeść wszystko i bez ograniczeń.

Preparaty aloesowe mają podobne działanie jak suplementy diety wspomagające redukcję zbędnej tkanki tłuszczowe – zadowalające rezultaty można osiągnąć więc tylko i wyłącznie łącząc takie środki z dobrze dobraną dietą i z aktywnością fizyczną.

Skuteczność aloesu w walce z niechcianymi kilogramami wiąże się przede wszystkim ze składnikami tej rośliny. Znajdują się one w jej miąższu i przyczyniają się do tego, iż wszelkie procesy związane z trawieniem zostają uregulowane, a przemiana materii zostaje przyspieszona.

TOP